Vitamín A
Prínosy:
+ posilňuje zrak
+ podporuje liečbu akné, kožné zápaly, spáleniny a vredy
+ pomáha proti stareckým škvrnám
+ podporuje zdravé sfarbenie pokožky (napríklad pri opaľovaní)
+ udržiava správnu funkciu a odolnosť slizníc
+ pomáha imunitnému systému
+ podporuje rast kostí a ukladanie minerálov v nich
+ zvyšuje odolnosť a zlepšuje stav vlasov, nechtov, kože, ďasien
Základné informácie:
Vitamín A má mnoho účinkov a pravdepodobne najhlavnejší je podpora zraku. Nedá sa povedať, že vitamín A je liek na slabý zrak – vstupujú tu do hry aj dedičné vplyvy, choroby, drogy a lieky, ktorých zvyšky sa ukladajú v organizme a oslabujú ho po všetkých stránkach vrátane zraku, duševné rozpoloženie človeka atď. V každom prípade sa nedá nič pokaziť jeho užívaním v dostatočnom množstve. Je to vitamín, ktorý je rozpustný v tukoch, a preto je dobrá ich prítomnosť pre jeho ideálne vstrebanie. Z tohto dôvodu sa väčšinou predáva v olejových kapsuliach. Najlepšie účinkuje v spolupráci s B-komplexom, vitamínmi E a D, vápnikom, fosforom a zinkom. Tento vitamín je možné aplikovať aj na vonkajšie použitie, napríklad na spáleniny, kožné defekty alebo zápaly. Stačí iba napichnúť kapsulku a olejovú tekutinu aplikovať na poranené miesto.
Vitamín A sa taktiež spája s nočným videním. Je prirodzené, že v tme je zrak značne oslabený, ale to neznamená, že nič nevidíme. V situácii, keď človek prejde zo slnečného prostredia do tmavého prostredia (napríklad kina), chvíľu pociťuje slepotu, ale potom dokážeme vidieť vcelku dosť. Zrak potrebuje chvíľku, aby sa prispôsobil novému prostrediu. Dĺžka tohto prispôsobenia je daná dostatkom alebo nedostatkom vitamínu A. Podobný príklad je šoférovanie za tmy, keď nás oslepujú protiidúce autá. Ako dlho potom trvá, kým znovu vnímame svoj jazdný pruh a všetky veci okolo? Asi každý, kto má vodičský preukaz, sa už stretol so zábudlivcom, ktorý si nechal zapnuté diaľkové svetlá. Nemusím hovoriť, že pri pomalom „prepínaní" zraku je to jazda na hrane života. Neexistuje žiadny dôvod nekonzumovať stravu bohatú na vitamín A a tiež ho dopĺňať formou výživových doplnkov.
Keď chýba:
Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje nočnú slepotu. Nedostatok vzniká napríklad pri poruchách trávenia a nevyhovujúcej strave.
Keď je ho veľa:
Toto je jeden z mála vitamínov, pri ktorom sa „dá" predávkovať. Na to, aby k predávkovaniu vôbec došlo, je nutné užívať viac ako 50 000 IU denne dlhšie ako jeden mesiac. Medzi príznaky patrí: žltkasté sfarbenie pokožky, strata vlasov, šupinatá pokožka, nevoľnosť, zvracanie, hnačky, vyrážky, únava, bolesti hlavy. Liekom na predávkovanie je samozrejme zníženie dávky a príznaky pominú.
Zdroje:
Pečeň, rybí tuk, mrkva, vajíčka, žltá paprika, žlté ovocie, mliečne produkty.
Odporúčaná dávka:
Pre dospelého človeka je potrebná denná dávka 5000 až 10 000 IU (IU – medzinárodné jednotky, ktoré vyjadrujú účinnosť vitamínu). To by sa rovnalo množstvu približne 13 – 26 vajec alebo 200 – 400 g čerstvej mrkvy.
Viete, že?
V USA sa robil trojročný výskum vo všetkých spoločenských triedach, ktorý zistil, že až 60 % zúčastnených malo nedostatok vitamínu A?
Vitamín D
Prínosy:
+ spolu s vitamínmi A a C pôsobí preventívne proti virózam z nachladnutia
+ pomáha pri liečení zápalu očných spojiviek
+ zvyšuje pevnosť zubov a kostí, pretože sa zúčastňuje ukladania vápnika a fosforu
+ zúčastňuje sa vstrebávania vitamínu A
Základné informácie:
Vitamín D je podobne ako vitamín A rozpustný v tukoch a zvyčajne sa tak aj predáva – v jednej olejovej kapsulke spolu s vitamínom A. Telo si ho produkuje pomocou slnečného žiarenia, ktoré pôsobí na uložený provitamín v koži a ten sa mení na vitamín D. Alebo ho človek môže prijať vo výživových doplnkoch. Je extrémne dôležitý kvôli spoluúčasti pri vstrebávaní vápnika a fosforu, vďaka čomu zabraňuje krivici, rednutiu kostí a podobným ťažkostiam. Napríklad, pokazené zuby u detí môžu byť spôsobené práve nedostatočným obsahom vitamínu D v ich strave.
Keď chýba:
Jeho nedostatok spôsobuje krivicu u rastúceho organizmu, poruchy chrupu, rednutie a následnú slabosť a lámavosť kostí, tzv. osteoporózu.
Keď je ho veľa:
Ďalší z mála vitamínov, u ktorých je známe „predávkovanie". Opäť by človek musel užívať obrovské dávky (20 000 IU a viac = 50-krát viac, ako sa odporúča) denne dlhšiu dobu, aby vôbec k predávkovaniu došlo. Prejavy sú potom svrbenie kože, zvracanie, hnačka, neprirodzený smäd, zvýšené močenie. Ak by sa dostavili takéto príznaky, treba len znížiť dávkovanie.
Zdroje:
Ryby – sardinky, tuniak, losos; rybí tuk, mlieko a mliečne produkty.
Odporúčaná dávka:
Zvyčajne sa užíva 400 – 2000 IU. Preložené do praktickej reči to znamená zjesť každý deň aspoň jednu plechovku sardiniek v oleji.