Kolagén
Čo je vlastne kolagén, akú úlohu zohráva v našom organizme a je naozaj dôležitejší ako samotné vitamíny?
V mladom veku, keď sme pekní a zdraví, sa málokedy staráme o to, ako sa stravujeme. Často od staršej generácie vo svojom okolí počujeme: „Keď je človek mladý, je ľahké byť zdravý a pekný." Ak si však po 25. roku života nedáme pozor na správnu životosprávu, môže sa táto nedbalosť neskôr nepriaznivo prejaviť v stave nášho tela i zdravia.
Je potrebné porozumieť tomu, že vitamíny sú kvalitatívnou výživou buniek a z tohto uhla pohľadu sú veľmi dôležité. Zabezpečenie toho, aby vyživované bunky mali vhodnú konzistenciu a vhodnú štruktúru, je krokom pred samotnou výživou buniek. Čiže na základe vedeckých výskumov a vlastných skúseností sa dá povedať, že pre náš organizmus je kolagén dôležitejší než vitamíny.
Čo je kolagén?
Je to bielkovina, ktorá spája jednotlivé časti buniek, podporuje vytváranie a obnovenie tkanív, zabezpečuje pevnosť a flexibilnosť jednotlivých tkanív a buniek tela. Kolagén je súčasťou všetkých orgánov, je štrukturálnou membránovou zložkou orgánov a hmoty medzi orgánmi. Ak sa prejavujú akékoľvek zmeny na koži, je evidentný určitý nedostatok vo vnútri organizmu.
Akú funkciu plní kolagén v organizme?
Kolagén prispieva k regenerácii tkanív, k ich obnove a k hojeniu rán. Taktiež podporuje zdravú funkciu kĺbov. Kolagén je prirodzenou súčasťou kože a pomáha jej udržiavať flexibilitu a krásu. Posilňuje imunitný systém. Pomáha vyhladiť existujúce vrásky a obmedzuje vznik nových. Vďaka nemu pôsobia nechty aj vlasy zdravšie. Ochraňuje kosti pred zraneniami. Je vhodný aj na liečbu celulitídy. Napomáha regenerácii tkanív pri akýchkoľvek problémoch. Jedným slovom, je to „liek" pôsobiaci navonok aj vo vnútri.
Z čoho pozostáva kolagén?
Kolagén je bielkovina, ktorej stavebným kameňom sú aminokyseliny a k zdravej tvorbe tkanív v tele je potrebných 20 základných aminokyselín. Aminokyseliny majú jedinečnú hydratačnú schopnosť a sú dôležitou zložkou vrchnej časti pokožky. Výživové doplnky vysokej kvality zabezpečujú príjem aj 15 – 17 druhov rôznych aminokyselín.
Ako organizmus získava kolagén?
Náš organizmus si kolagén sám vytvára, avšak po 25. roku života táto schopnosť organizmu neustále klesá a po 50. – 60. roku života sa takmer vytratí. Početné štúdie ukázali, že u osoby, ktorá dovŕši 40. rok svojho života, sa znížia zásoby kolagénu približne o 30%, v 50. rokoch až o 60%. Odporúča sa teda začať s dopĺňaním kolagénu po 25. roku života.
Aké sú následky zníženej tvorby kolagénu v organizme?
Ak klesne v organizme množstvo kolagénu, obmedzia sa dostupné zdroje energie pre organizmus, zníži sa jeho odolnosť a dôjde k zrýchleniu starnutia tela. Môžu sa objaviť kŕčové žily a problémy s vlásočnicami, kosti sa stávajú nestabilnými, môže dôjsť k bolesti kĺbov, k oslabeniu imunitného systému. Z vonkajších prejavov môžeme spomenúť kožné problémy, celulitídu, lupienku a ekzémy. Je možné pozorovať aj pomalšiu regeneráciu tkanív pri ochoreniach orgánov z iných dôvodov.
Ako ho môžeme teda dopĺňať?
V súčasnosti disponuje potravinársky priemysel takou vyvinutou technológiou, ktorá je schopná kolagén extrahovať zo spomínaných prírodných zdrojov v molekulárnej forme, ktoré telo dokáže spracovať a zabudovať do organizmu. Takto je dostupný v práškovej podobe, v určenom menšom množstve v kapsulách alebo vo väčších baleniach.
Je rozdiel v kvalite kolagénu z pohľadu rôznych zdrojov?
Áno. Rybí kolagén svojou kvalitou vyniká, preto sa považuje za prémiovú kategóriu a nazýva sa aj „kráľovná kolagénu". Je dôležité vedieť, že ryby žijú v extrémnych podmienkach, vo vysokých teplotách, hĺbkach a premenlivých tlakových podmienkach, takže kolagén v rybej koži sa vyznačuje mimoriadnou chemickou a fyzikálnou odolnosťou. Štrukturálna jednotka rybieho kolagénu je výrazne menšia, vďaka čomu ho telo vstrebáva ľahšie ako kolagén z iných zdrojov. Čím jemnejší prášok sa z rybieho kolagénu vyrobí, tým účinnejšie sa v organizme vstrebáva.
Aké množstvo kolagénu by sme mali denne prijímať?
Združenie medzinárodných výskumných pracovníkov odporúča zvyšovať prijímané množstvo kolagénu v priamej úmernosti k zvyšujúcemu sa veku, keďže po 25. roku života náš organizmus produkuje čoraz menej vlastného kolagénu a okolo 50. až 60. roku sa produkcia kolagénu v tele úplne zastaví. Náš organizmus vie najľahšie vstrebať ľahko rozpustný kolagén vo forme prášku. Ak sa pozrieme na skutočnosť, že na trhu sú dostupné prípravky s obsahom maximálne 400 mg kolagénu vo forme kapsúl, museli by sme zjesť viac než 12 kapsúl každý deň, aby sme denne prijímali 5000 mg. Tu je veľmi dôležitý fakt, aby sme prijatím vhodného množstva kolagénu skutočne dosiahli žiadaný účinok. Pokiaľ sa účinky neprejavia, obyčajne je problém s nedostatočným množstvom prijatého kolagénu a nie s tým, že by kolagén neúčinkoval. Kolagén je skvelá výživová látka, vďaka ktorej môžeme zostať zdraví a pekní aj po 25. roku života.