Ako pomôcť so stresom a kortizolom?
Pridal Lukáš Beňovský Pridané 15.2.2022 11:15:00 Počet zobrazení 416
Čo je to KORTIZOL? Ako sa prejavuje dlhodobý nadbytok kortizolu? Ako pomôcť sebe a blízkym zvládať lepšie stres pomocou minerálov a vitamínov?
Kortizol je známy aj pod označením „stresový hormón“. Podnetom na jeho zvýšené vyplavenie je psychická trauma, emočný stres, pre organizmus sú však stresmi aj úrazy, infekcie, operácie, nedostatok spánku či nadmerné fyzické preťažovanie tela.
Pokiaľ stres pôsobí krátkodobo, zvýšenie hladiny kortizolu je pre organizmus prospešné, pretože pomáha organizmu vyrovnať sa so záťažou. Problém nastáva, ak sme stresu vystavení na dlhší čas, pretože vtedy sa začnú prejavovať nepriaznivé účinky dlhodobo zvýšenej hladiny kortizolu.
Napríklad tak, že látková premena sa preladí, aby sa zvýšila hladina cukru v krvi a telo malo dostatok energie výhradne na prekonanie akútneho stresu. Tým pádom sa na chvíľku „vyhodí zo systému“ bežný chod fungovania tela, zmení sa prietok tekutín, pozastaví sa trávenie a vypne sa imunitný systém, čím sa zvyšuje náchylnosť na bakteriálne a vírusové ochorenia. A preto z fyzického hľadiska často práve po nadmernej stresovej záťaži pozorujeme objavujúce sa choroby.
Ako sa prejavuje dlhodobý nadbytok kortizolu?
Medzi príznaky nadbytku kortizolu patrí priberanie na hmotnosti, najmä v oblasti okolo pása, zaokrúhlenie tváre, akné, pokožka sa stáva tenšou a rany sa horšie hoja.
Prítomné sú aj poruchy spánku, únava, podráždenosť, nesústredenosť, akoby zahmlené myslenie a časté premýšľanie bez výsledku. U žien sa môže objaviť výraznejšie ochlpenie na tvári a nepravidelný menštruačný cyklus.
Tieto príznaky sa môžu objaviť aj u ľudí, ktorí sú liečení kortikoidmi, liečivami obsahujúcimi kortizol, alebo látky s podobným zložením. Využívajú sa napríklad v liečbe niektorých porúch imunity alebo zápalových stavov, kedy sa týmito liekmi znižuje aktivita imunitného systému.
Ak sa chceme vyhnúť zvýšenému vylučovaniu kortizolu v organizme, mali by sme sa predovšetkým vyhýbať dlhodobému nadmernému stresu. Snažiť sa myslieť pozitívne a tvorivo čeliť problémom. Prevenciou je tiež pravidelná a zdravá životospráva ako dlhé prechádzky, fyzická aktivita, dostatok spánku, primerané cvičenie, vyvážená strava s obsahom minerálov a vitamínov.
Ako pomôcť sebe a blízkym zvládať lepšie stres pomocou minerálov a vitamínov?
Na stres by som odporučil toto:
Multivitaminerál obsahuje kompletnú zvýšenú sadu vitamínov, minerálov a stopových prvkov v tekutej forme. Balené v mäkkom želatínovom obale, ktorý obsahuje veľké množstvo životne dôležitých výživných látok. Vďaka svojmu unikátnemu zloženiu a konzistencii nemajú na trhu konkurenciu. |
|
Vitamín B3 Niacín prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie, správnemu fungovaniu nervového systému, správnej funkcii psychiky, zachovaniu zdravých slizníc, udržaniu zdravej pokožky, zníženiu vyčerpania a únavy. |
|
Vitamín B1 Tiamín je kľúčovým anti-stresovým vitamínom. Napomáha pri vypätých situaciách a depresívnych stavoch, je dobrým pomocníkom pre pokojnejší spánok. |
|
Vitamín D pomáha vyrovnávať hladinu vášho kortizolu a podporuj imunitný systém. Prirodzene ho môžete získať pravidelnou expozíciou na slnku (aspoň 20 minút denne). V tomto chladnom období je však dobré podporiť naše telo kvalitným doplnkom. |
|
Kliknite tu a kúpte si antistresový balík a vyskúšajte sami! |
S pozdravom
Lukáš Beňovský - konateľ
Nový komentár